خیزش خاموش تکنولوژی قاتل

21 مرداد 1396

پیش بینی های حوزه ی تکنولوژی نگرانی در مورد نابودی بشر به دست خود را گوشزد می کند. این پیش بینی به معنای فشردن یک کلید و نابودی از طریق آن نیست بلکه مرگ ناگهانی با چیزی است که برای نفع خود می سازیم.

اما نیازی نیست برای این خطر این انقراض بزرگ منتظر بمانیم. در همین زمان دنیایی از شیوه های نابودی ناگهانی خود را طراحی کرده ایم و کسی هم نگران آن نیست.

در حالی که متخصصین حوزه ی بیوشیمی در حال کشف داروهای جدید برای افزایش طول عمر هستند، میزان افرادی که بر اثر خوردن قرص های اشتباه یا تعداد نادرست قرص مسموم می شوند رو به افزایش است. گوشی های هوشمند را در دستان هر فرد قرار می دهیم و روزانه بیش از 1000 تصادف مرتبط با حواس پرتی در جاده ها رخ می دهد. کودکان و حیوانات خانگی بر اثر گرما در خودروهایی که بیش از پیش در برابر محیط، ایزوله شده اند، کشته می شوند. سقوط از نردبان؟ حتی آمار این گونه مرگ نیز رو به افزایش است و اگر از ارتباط آن با تکنولوژی تعجب می کنید، متن را تا پایان بخوانید.

شرم آور است اعتراف به این نکته که مرگ های ناگهانی در دنیایی که نیاکان ما صدها سال برای امن تر شدنش تلاش کرده اند رو به افزایش است. اجداد ما ابداع اتومبیل، مخلوط کن، بولدوزر و اره برقی را دیدند و همه ی این اختراعات را امن تر کردند. آیا آنچه ما امروزه ابداع می کنیم خطرناک تر است؟ شاید لازم نباشد فعلا نگران هوش مصنوعی باشیم، اما ابداعات ما در حال پیشی گرفتن از توانایی های ما است در این زمینه که چگونه با آن ها از بین نرویم.

ما برای آگاهی از خطرات بر غریزه ی خود تکیه می کنیم. تهدیدات پیش از ورود تکنولوژی برای ما روشن بودند و غریزه ی ما طی قرون متمادی خود را با آن ها وفق داده بود. اما خطراتی که اکنون با آن ها رو در رو هستیم بسیار نامحسوس اند و تشخیص شان مشکل تر.

ما به طور غریزی در برابر آنچه عظیم است توقف کرده یا به عقب می رویم. تکنولوژی قدرت بسیاری را در اندازه ای کوچک ارائه می کند. به عنوان نمونه تلویزیون ها در گذشته ابعادی بزرگ و وزنی بالا داشتند اما اکنون سبک و قابل حمل شده اند. از همین رو تعداد افراد آسیب دیده در اثر برخورد با تلویزیون رو به افزایش است.

تهدیدات ناپیدا منطق و شیوه ی به کار گیری تکنولوژی را تغییر می دهند. ما به سیستم های پیچیده ای که دانش اندکی از چگونگی کارکردشان داریم اعتماد می کنیم. نسخه های پزشکی ما از طریق سیستم های کامپیوتری به دست متخصصینی می رسد که در زمینه ای غیر از علوم کامپیوتر خبره اند. طرفداران ایمنی بیمار با صدای بلند به ما یاد آوری می کند که ما قربانیان بالقوه ی خطاهای انسان و ماشین هستیم و لازم است پیش از بلعیدن قرص ها بیاندیشیم و بپرسیم. اما مردم بسیاری به توصیه ها توجه نمی کنند و خطاهای دارویی شایع تر می شوند.

 

تماس با ما

آدرس

شاهین شمالی، خیابان بهار
پلاک 31

تلفن

021 64041489
021 64041485
داخلی 109

ایمیل

info@webarena.ir

نقشه فرم